054-4383447

שיקום בטון

שיקום בטון

מה זה שיקום בטון? כמה זה עולה ואיך שיקום בטון איכותי ומקצועי יכול לתת טיפול ומענה הולם לבעיה?

מה זה שיקום בטון או שיקום בטונים - שיקום מבנים

שיקום מבנים
שיקום מבנים

שיקום מבנים משלב בתוכו טיפול כוללני הנוגע ליסודות המבנים וגם לטיפול במראה האסתטי החיצוני של הבניין. שיקום מבנים בא לפתור בעיות קונסקרוקטיביות של המבנה וגם למראה החיצוני כתוצאה מבלאי מנזקי הסביבה.  

שיקום בטון והמושג שיקום בטונים בנוגע לבניינים, הינם למעשה מושגים כלליים הבאים להגדיר בהרבה מאוד מקרים את נושא הארכת חייו של המבנה לשנים רבות. הרבה מאוד מבנים מתחילים להינזק עם השנים. לכן שיקום בטון כה חשוב והכרחי. סדקים יכולים להופיע בקורות הבניין ובעמודי היסוד אשר ילכו ויתרחבו עם חלוף הזמן עד כדי סכנה ליציבות המבנה כולו. 

בואו ונמנה מהם הגורמים אשר גורמים לליקויים במבנה כולו:

אייקון 01

נזקי הקורוזיה 
דרך המעטפת החיצונית, עקב אי הקפדה על ביצוע איטום מתאים בקירות המבנה ובגג, מתחילה לחדור דרך מעטפת המבנה לחות אשר חודרת עד לברזלי הזיון של עמודי הבטון של המבנה ולקורות הבטון גם יחד. החלודה חוגגת אט אט והבניין כולו הולך וחלש באיטיות אך בעקביות. 

אייקון 02

עומס יתר
חיסכון בכמות ברזל הזיון ובעוביו, בעובי משטחי הבטון וכיוצא בזה, יכולים לגרום לעומס משקל יתר וסכנה למבנה כולו. 

אייקון 03

רעידת אדמה
רעידות אדמה הן נזק טבע בלתי נשלט ורוב המבנים בישראל אינם עמידים דיים ועלולים להינזק או לקרוס כליל על יושביו ללא אזהרה מוקדמת.

אייקון 04

שריפה
נזקי השריפה במבנה הינם קריטיים ביותר. מרכיבי הבטון מתפוררים עקב החום הרב וברזל הזיון עלול להיתפתל ולעוות את הבניין כולו. 

אייקון 05

עייפות החומר
בלאי טבעי. בבניינים ישנים מתרחשת ומתפתחת בחלוף השנים תופעה של עייפות החומר ובלאי טבעי ולכן עלינו לדאוג לחיזוקו ותמיכתו מסביב. 

פעולות שיקום בטון כרוכים במגוון רב של דרכי ביצוע. בכל מבנה יכולות להתעורר בעיות שונות ונפרדות, בכל מבנה יכולים לצוץ ליקויים שונים ולכן עלינו לבחון כל דבר לגופו בטרם נחליט על תהליך שיקום המבנה ועל  דרכי הפעולה הנדרשים. גם לגבי בחירת החומרים, חשוב מאוד לבחון איזה חומר מתאים יותר בכל מקרה וכמו כן יש להיוועץ במומחים הטכניים של ספקי החומרים. 

גם העלות של עבודת השיקום בכל מבנה  משתנה עקב שימוש בחומרים תואמים וכמו כן על מורכבות העבודה והיקפה.  

מדוע זה קורה בעצם?

סדקים בקורות ובעמודים יכולים לצוץ עם הזמן בעקבות חדירת לחות לעובי הקורה עד למפגש עם זיון הברזל שבתוך הבטון. מפגש של הלחות עם ברזל הזיון גורם לקורוזיה על גבי המתכת, דבר הגורם להתפתחות חלודה על ברזלי הזיון. החלודה גורמת להתרחבות והלחץ הנוצר כתוצאה מכך גורם להופעת סדקים בקורות ובעמודי הבטון. מרגע שהחלודה מתחילה להופיע, היא ממשיכה לחדור לעומק ברזלי הזיון עד למצב שברזל הזיון מאבד מחוזקו וביכולתו לשאת את מסת הצמנט.  שיקום בטון הינו חיוני מאוד במקרים כגון אלו. במידה ותהליך שיקום הבטונים לא יבוצע מבעוד מועד, עלול להיגרם נזק כמעט בלתי הפיך עם חלוף הזמן. שיקומי בטון חשוב שיעשו על ידי קבלן בעל ידע וניסיון בשיקום בטון תוך שימוש בחומרים מתאימים ביותר לשיקום בטונים. 

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

באיזה חומרים לשיקום בטון כדאי להשתמש

כדי להבין באלו חומרים לשיקום בטון כדאי להשתמש, צריך לקחת בחשבון שעבודת שיקום מבנים אמורה להעניק למבנה הארכת חיים לתקופה ארוכה ולספק למבנה חוזק  ויציבות איכותית לאורך שנים רבות קדימה. כדי שכל זה יצליח עלינו כאמור להשתמש בחומרי העבודה האיכותיים ביותר כתנאי הכרחי לביצוע מושלם. 
בין החומרים לשיקום בטון בהם אנו משתמשים לעבודות שיקום מבנים ניתן למצוא חומרים מסוגים שונים. 

הבחירה בחומרי העבודה תתבסס על הפרמטרים הבאים:

 • יסודות המבנה, האם הם חזקים דיים?
 • חומרי הבנייה המקוריים, באילו חומרים השתמשו בעבר לצורך בניית המבנה. 
 •  עבודות הגימור הקיימים של המבנה, מה מצבם? 
 •  נקודות החיבור בין החומרים הקיימים לחדשים. מציאת נקודות האחיזה הטובות ביותר למבנה.   
חומרים לשיקום בטון
חומרים לשיקום בטון

אחד המרכיבים החשובים ביותר המשפיעים על איכות הביצוע של עבודת שיקום מבנים הינה הבחירה הנכונה של החומרים לשיקום בטון.

ניתן לחלק את החומרים לפי סוגים באופן הבא: 

 • אלסטומרים לאיטום על בסיס חומר בידוד פוליאוריטן
 • אלסטומרים לאיטום על בסיס סיליקון
 • חומרים על בסיס פולימר לאיטום תפרים משיקים
 • ציפויים וחיפויים שונים
 • תוספות חיזוק לבטון 
 • דבק להדבקת אריחים
 • חומרי גראוט לביסוס ועיגון
 • סוגי רובה שונים
 • סיליקון בריכוז משתנה
 • צבעים
 • תפרי התפשטות מתועשים

קיימות בארץ מספר חברות המספקות חומרים לשיקום בטון הן מייצור מקומי כגון חברת אפולק
והן מיבוא כגון חברת סיקה גילאר, חברת דפטק, חברת טרמודן ועוד.

בין החומרים הנפוצים לשיקום בטון ניתן למנות את:

לסיכום, יש תמיד לבחור חומרים לשיקום בטון בהקפדה יתרה ולא להשתמש בחומרים צמנטיים זולים בלתי מתאימים.
יש להתאים את חומר השיקום הנכון לביצוע המטרה המדויקת שלשמו נוצר. 

זכי רותם, מנכ"ל רותם בידוד

אודות כותב המאמר:

זכי רותם מנכ”ל רותם בידוד בעל ניסיון עשיר ומגוון בבידוד ואיטום.
כבר בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת ניהל את פרויקט הבידוד של הקמת
בית הזיקוק לנפט באשדוד. פיקח וניהל צוות עובדים גדול של עובדים וקבלני משנה של עשרות עובדים.
במשך השנים צבר ניסיון מעשי בשטח והמשיך לנהל פרויקטים של הקמת בתי קירור בשיטת הטרן קי ועבודות בידוד ואיטום מכל הסוגים.
עבר השתלמויות וסיים בהצלחה את לימוד רזי האיטום במיכללת מישלב בהדרכתו של מהנדס האיטום מר רפי מיימון וקיבל תעודה של אוטם מקצועי מוסמך.

לפי איזה קריטריון נבחר קבלנים לשיקום בטון במבנים

קבלנים לשיקום בטון במבנים מנוסים ואנשי מקצוע מובילים בתחום, אינם חוסכים בבחירת החומרים המומלצים הטובים ביותר אשר השוק יכול להציע. קבלנים לשיקום בטון במבנים מודעים היטב לעובדה כי מדובר בתחום עיסוק ועבודה בה צריך להקפיד היטב על כל הפרטים הקטנים כגדולים וההקפדה על החומרים הנכונים הינה ערובה להצלחה ולהצלת המבנה כולו. 

קבלנים לשיקום בטון רציניים הם אלה שבדרך כלל מעסיקים עובדים מנוסים ומקצועיים בעלי ניסיון וותק שאפשר לסמוך על מיומניותם בראש שקט. הם גם אלה שאפשר להסתמך עליהם שיעשו שימוש במיטב החומרים המתאימים לביצוע עבודה באחריות ובמסירות. על פי רוב, מנסיונם הרב של רוב הקבלנים לשיקום בטון, איכות הביצוע הכללית ומתן אחריות לטיב העבודה והחומרים לתקופות ארוכות של עד עשר שנות אחריות, מחייבת את הקבלן להשתמש אך ורק בחומרי השיקום לבטון המשובחים ביותר תוך קבלת גיבוי מושלם מספקי החומרים השונים. קבלנים לשיקום בטון יודעים בדרך כלל מה הם עושים ואיזה אחריות כבדה מוטלת על כתפם.

שיקום-בטון-קיר-בטון

שיקום עמודי בטון

שיקום עמודי בטון
שיקום עמודי בטון

למרות הציפיות הרבות לגבי הבטחת העמידות והחוזק של עמודי הבטון, עשויים להתחולל  מקרים בהם עמודי הבטון נחלשים ואינם מעניקים את התמיכה הדרושה למבנה כולו. בפרקים הקודמים דיברנו על הגורמים השונים היכולים לגרום להחלשות עמודי הבניין ואף נדבר על כך בהמשך, אך חשוב לזכור כי בכל ליקוי או כשל בעמודי הבטון קיימת סכנה ממשית לעמידות המבנה כולו, וכדי להחזיר את תכונות החוזק של הבטון יש לשקם אותו. שיקום עמודי בטון הינו חלק בלתי נפרד משיקום מבנים ובניינים ישנים. איפה כל זה מתחיל. בבניינים ישנים אשר נבנו לפני עשרות שנים חל תהליך הזדקנות ועייפות החומר. דבר זה נובע  כתוצאה מבלאי טבעי אשר נוצר בעקבות לחות, גשמים, שמש, רוחות וקרוזיה שמתפתחת עם הזמן וחודרת לזיון הברזל שבתוך עמודי הבניין וגורמת לו להחליד ולהתרחב. תהליך זה גורם להופעת סדקים.  תהליכי הבלאי המתמשכים מחייבים לתת דגש על תחזוקת המבנה חיזוקו והענקת חיים חדשים לשנים רבות קדימה. עבודות שיקום הבניין מתחילות בראש ובראשונה בשיקום  עמודי הבטון.

בתהליך הבדיקה הראשוני של מהנדס בניין ניתנת בחינה מדוקדקת לגבי מצב חוזקם של עמודי היסוד של המבנה. בתהליך שיקום העמודים אפשר לראות בברור לפי כמות הסדקים, עובי הסדקים וגושי בטון רופפים ונתלשים בקלות וכך ניתן לאפיין מיד את גודל הסכנה. לעיתים, במידה והמצב חמור וקיימת סכנה ממשית להתמוטטות הבניין, יש לפנותו לאלתר מדייריו ולהתחיל באופן מיידי בתהליך שיקום יסודי לפי הנחיות ותכניות מפורטות של מהנדס המיומן בתחום. שיקום עמודים חייב להתבצע עם חומרים המיועדים אך ורק למטרה זו, לנטרל לחלוטין את החלודה הנראית לעין בברזלי הזיון בבטון הקורה ורק לאחר מכן לגשת להמשך עבודות השיקום בטון לפי הוראות המהנדס.  שיקום עמודי בטון בבניין הינו חשוב ללא ערוך ועלינו להתיחס אליו בכובד ראש. 

רותם בידוד בהנהלת זכאי רותם מבצעת עבורנו עבודות בידוד ואיטום בפוליאוריטן מוקצף ובחומרי איטום שונים במשך תקופה של למעלה מ-10 שנים לשביעות רצוננו המלאה

א.ש עבודות בידוד ופחחות בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו עבודת איטום בתשתיות של חוות המכלים החומציים והבסיסיים כהכנה יסודית וציפוי פוליאוריאה. אנו שבעי רצון מהעבודה המקצועית והשירות האדיב והמסור הכולל עמידה בזמנים וביצוע העבודה עם שימת לב לכל הפרטים

שרותי אקולוגיה - מפעל למחזור וטיפול בפסולת תעשייתית

שיקום קורות בטון

Gכשיו נעסוק בנושא החשוב של שיקום קורות בטון בזמן תהליך השיקום של הבניין כולו. קורות הבטון במבנה נושאות מסה כבדה על גבה והיא נושאת למעשה את כל הבניין. ברגע שהבטון הישן בקורות מתחיל להיסדק, להתפורר ולנשור יש לעצור תהליך זה באופן מיידי ולהתחיל מיד בביצוע עבודות שיקום והצלה ואם לא כן, יכול להיגרם לבניין נזק בלתי הפיך עד לקריסת המבנה כולו על יושביו. 

שיקום קורות בטון גדול בחשיבותו לא פחות ולפעמים אפילו יותר משיקום עמודי בטון במבנה, נושא בו עסקנו בהרחבה באחד הפרקים הקודמים. בעת בחירת החומרים יש להשתמש אך ורק בחומרי שיקום יעודיים למטרה זו שחלק מהן נפרט  בהמשך ככל אשר תוכל היריעה להרחיב.

גם בשיקום קורות בטון עלינו להבין ולהפנים שקורות הבטון מהוות למעשה את עמוד השדרה והבסיס לכל ההתחברות אל עמודי הבטון של המבנה. קיימת חשיבות גבוהה מאוד לחוזקם ולשלמותם של קורות המבנה וליציבות המבנה כולו. במידה וחלקים מקורת בטון ישנה יחלו לנשור בזה אחר זה, מסת הבטון של הקורות תחלש וכל חוזק עמידותו של המבנה כולו יעמוד בספק ועלול כתוצאה מכך אף לקרוס תוך קיום סכנה מיידית לדיירי הבנין ולעוברי אורח תמימים.  

אם כן, החשיבות של קורות הבטון ועמודי הבטון תלויים זה בזה ושיקומם יעשה במקביל בעת ביצוע עבודות השיקום במבנה כולו והכי חשוב לציין זאת שוב ושוב, עבודות שיקום הבטונים בבניין חייבת להתבצע אך ורק על ידי קבלן בעל ניסיון מוכח בביצוע עבודות שיקום מבנים ושיקום קורות בטון.  

שיקום קורות בטון
שיקום קורות בטון

כמה עולה שיקום בטון

בבואנו לשאול כמה עולה שיקום בטון עלינו לקחת בחשבון מספר פרמטרים משתנים. בראש ובראשונה עלינו להתייחס למפרט הטכני לפיו אנחנו חייבים לבצע את עבודות שיקום הבטון. מה מכתיב לנו היועץ המתכנן? באיזה חומרים צריך להשתמש לפי הוראות המתכנן? ומהם שלבי הביצוע הנדרשים בכל שלב ושלב. ובכן כמה עולה שיקום בטון? שאלה טובה והתשובה היא בין 30 ל- 300 ₪ למטר מרובע, כלומר טווח מחירים משתנה מקצה לקצה. אם נשתמש בחומרים היקרים והאיכותיים ביותר הקיימים בשוק, המחיר הסופי למטר מרובע יהיה גבוה מן הסתם ואיכות ביצוע שיקום הבטון יהיה ברמה גבוהה ועמידה לשנים רבות. ברם, אם נשתמש בחומרים זולים ובתחליפים נחותים ובלתי מומלצים, איכות ביצוע עבודות השיקום תהיה נמוכה במידה ניכרת ולא תתקבל התוצאה המיוחלת לשנים הבאות. כמה עולה שיקום בטון במידה ונשתמש בבטון רגיל בתוספת דבקים למנהם  כמו ביג׳י בונד לדוגמא לעומת צמנט פולימרי דו רכיבי מסוג סיקה רפ או VGM410 של מיסטרפיקס.  ובכן, הבדל בין שמיים וארץ. 

חומרים לשיקום בטונים של סיקה:

הצמנט הפולימרי מתאים יותר לשיקום בטונים והתוצאות מתקבלות בהתאם לכך. החומרים של סיקה המבוססים לפי פרסום המפרט הטכני של סיקה גילאר, הכוללות גם המלצות לביצוע (מהדורה 0000-611500 גירסה 03/2015 ). 

עמודי בטון ישנים הזקוקים לעבודת שיקום בטון
עמודי בטון ישנים הזקוקים לעבודת שיקום בטון

ממפרט טכני זה ניתן ללמוד כי סדרת הפעולות לשיקום ושחזור בטונים עם חומרי סיקה מומלץ
לבצע בשלבים הבאים:

אייקון 01

גילוי וסימון של כל נקודות הסדקים ואזורי הבטון הרופף או המתנתקים מהתשתית מסביב לכל המבנה.

אייקון 02

ביצוע חציבה וסיתות באמצעים מכניים של כל חלקי הבטון הרופפים. 

אייקון 03

ביצוע של חשיפת ברזל הזיון בכל היקפו וניקוי הברזל מקשקשת החלודה מסביב. 

אייקון 04

ציפוי ברזל הזיון באמצעות סיקה ארמטק 110 או בחומר אחר של סיקה המכונה מונוטופ 610. פעולה זו תמנע  את המשך התפתחות החלודה. 

אייקון 05

עבודת שיקום הבטון תתבצע באמצעות סיקה רפ פאוור, שהינו חומר מהיר יבוש או באמצעות חומר הנקרא מונוטופ 122. חומרים אלו כוללים תערובות של צמנטים מיוחדים עם סיבים פוליאמידים כולל סיליקה ותערובת מובחרת של פולימרים אנרגטים. במידה ויש לבצע שיקום בטונים באלמנטים בעלי נפח גדול, ניתן במידת הצורך להשתמש בחומר הנקרא סיקה גראוט 214 כדי לבצע יציקות אלו. 

חומרים לשיקום בטון של כרמית מיסטר פיקס:

 • חומר לשיקום בטון 650 אשר הינו סוג של מלט לתיקונים קונסטרוטיביים לתיקוני בטון בגימור גס ולציפוי רצפות. 
 • חומר לשיקום בטון 651 אשר הינו חומר דומה לשיקום ]בטון 650 שאף הוא מיועד לשיקום בטונים אך בגימור עדין וחלק. 

חומרים לשיקום בטון של א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה:

 • ספיר 690 הינו חומר מינרלי נגד קורוזיה לברזל הזין של  הבטון, בעל הדבקות טובה לפלדה ובטון. 
 • ספיר 620 הינו תערובת שחור מוכן מיועד גם לשיקום עמודי בטון וקורות בטון ועוד. 

שאלנו כמה עולה שיקום בטון וקיבלנו תשובה: הכל תלוי בכל הגורמים המשתנים המפורטות לעיל.

עם סיום פרויקט המיגון שביצענו במוקד הארצי של מד"א בקרית אונו, אני רוצה להודות לך על ביצוע עבודות האיטום בפוליאוריאה. העבודה נעשתה ללא דופי תוך עמידה בלוחות הזמנים ולשביעות רצונם של כל המעורבים בפרויקט. ישר כח!

אורטק - מערכות מיגון בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו איטום בריכות מזרקה בעזריאלי שרונה תל אביב באמצעות פוליאוריאה חמה ואיטום משטח תקרה באותו אתר באמצעות יריעות ביטומניות. העבודות בוצעו במקצועיות רבה וביעילות לשביעות רצוננו המלאה. אנו ממליצים על זכי רותם מכל הלב!

אברהם ברדריאן בע"מ

חיזוק מבנים נגד רעידת אדמה

חיזוק מבנים נגד רעידת אדמה איננה חזיון שווא. אחת למאה שנה מתרחשת רעידת אדמה הרסנית באמת והאחרונה היתה ב-1927 ופגעה קשות בלוד, ברמלה, בצפת ובשכם.

מדוע זה קורה? מדינת ישראל שוכנת באזור מועד לפורענות מבחינה גיאולוגית שנקרא השבר הסורי האפריקני. והגרוע מכל קרה בשנת 1837 כאשר רעידת אדמה קשה החריבה כליל את העיר צפת. 

עלינו להיערך בהתאם ולהקדים רפואה למכה ולבצע לאלתר חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה בכל האזורים המעומדים ביותר לפורענות. לפני כעשור חוותה תורכיה השכנה רעידת אדמה קשה אשר גרמה להרס מוחלט של מבנים ולאבידות קשות ברכוש ובנפש. 

למעשה, השאלה היא כבר לא אם תתרחש רעידת אדמה בעוצמה שכזו בישראל, אלא מתי היא תתרחש. לפיכך עלינו לבצע פעולות חיזוק  מבנים נגד רעידות אדמה ומיד

בשנים האחרונות, מאז הקמתן של התחנות הססמוגרפיות באזורנו, יש לנו תיעוד של מאות הרעשים הקטנים הפוקדים אותנו, אשר איננו חשים בהם כלל וכלל. בסך-הכל מורגשות בארץ בעוצמה כזו או אחרת כ-75 רעידות אדמה קלות מדי שנה.

לפיכך עלינו לצאת מאדישות הנפש ולהפסיק ולטמון את הראש בחול. עלינו לצאת מיד לתכנית לאומית חסרת היקף ולבצע לאלתר חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה. 

קיר בטון לאחר רעידת אדמה
קיר בטון לאחר רעידת אדמה

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

סגירת תפריט
Call Now Button