054-4383447

איטום ובידוד גגות

איטום ובידוד גגות

מתי צריך לחשוב על איטום ובידוד גגות, מהם סוגי הגגות שהבידוד מתאים להם, מה המחיר ואיך לבחור קבלן לעבודות איטום ובידוד גגות

ממהר? עסוק? שמע אותי מקריא את המאמר עבורך

הקשיבו לפודקאסט העוסק במאמר

מדוע יש לבצע עבודות איטום ובידוד לגגות?

איטום ובידוד גגות
איטום ובידוד גגות

לביצוע עבודות איטום לגגות או העבודות בידוד צנרת מים חמים קיימת חשיבות רבה לאין ערוך. איטום הגג בא למנוע חדירה ונזילות מים מהגג לתוך הבית עצמו. במקרים רבים הקבלן המבצע מתרשל ביודעין או בחוסר יודעין בעניין איטום הגג ומחליק את הבטון העליון בגג כדי למנוע חדירות מים לפנים הבית. ברוב המקרים הגג נשאר חשוף לחדירת מים כבר בגשם הראשון שיורד. במקרים אחרים הקבלן מסתפק במריחת שכבה ביטומנית – זפת חמה שמונע לתקופה קצרה את חדירת המים אם בכלל. 

התוצאות יכולות להיות הרסניות במידה ניכרת. המים החודרים דרך הגג מוצאים להם דרכים שונות ומשונות ויכולים להגיע עד חוטי החשמל שבתקרה  ובקירות ולגרימת קצר חשמלי בכל הבית ואפילו במקרים מסוימים אף לפריצת שריפה בכל הבית ולגרום לאסון כבד בנפש וברכוש. חדירת מים דרך הגג יכולה לגרום להופעת כתמי עובש שחורים בתקרה ובקירות ובמקרים קיצוניים לגרימת מחלות נשימה לדיירי הבית בכלל ולילדים הקטנים בפרט. 
לכן כבר בזמן התכנון יש לתת את הדעת על נושא איטום הגג ולתקצב אותו במכלול הכספי של בניית הבית כולו. 

כאשר מבצעים עבודות איטום לגגות חשוב לדעת שקיימים סוגים שונים ומגוונים של צורות איטום לגגות בישראל.

אייקון 01

עבודות איטום לגגות בזפת חמה – אינן מומלצות לחלוטין.

אייקון 02

איטום באמצעות יריעות ביטומניות הנעשת כדלקמן:
ניקוי יסודי של הגג, מריחת פריימר מסוג 474 או דומיו, מריחת שכבת זפת חמה בכמות של 1 ק״ג למ״ר, התקנת מערכת יריעות ביטומניות בעובי 5 מ״מ בשתי שכבות. 

אייקון 03

איטום באמצעות מערכות איטום אחרות מתבצעת ע”י חומרים מסוגים שונים חלקם מיובאים מגרמניה ומיוון שהינם בעלי ניסיון רב בתחום.

אייקון 04

איטום באמצעות פוליאוריאה חמה – זוהי הדרך הטובה ביותר הקיימת בעולם לביצוע עבודות איטום לגגות. במקרה זה לאחר ניקיון יסודי של הגג, מתקינים שכבת פריימר אפוקסי ולאחר ייבוש של מספר שעות מבצעים ציפוי פוליאוריאה ע”י התזת פוליאוריאה חמה בעובי 200 מיקרון באמצעות מכונה מיוחדת בלחץ גבוה של 2500 פי אס איי ובטמפרטורה גבוהה של 80 מעלות צלזיוס. לסיכום, עבודות איטום לגגות חשובה לנו ביותר לאיכות חיים לאורך זמן רב. 

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

האם איטום מתאים לגגות רעפים?

שאלה שעולה פעמים רבות היא האם איטום מתאים גם לגגות רעפים?
למעשה לא צריכה להיות שום בעייה של איטום גגות רעפים. אם התקנת הרעפים מתבצעת על ידי גגן מקצועי ומוסמך לא צריכה להיות שום סיבה לתופעה של נזילות מים בגג. בהתקנת גגות רעפים יש לדאוג בראש ובראשונה לאיטום המתאים לגגות רעפים. אך לפני כן עלינו לשמור על מספר כללי יסוד שהם: 

הקפדה על שיפוע מתאים כך שבזמן ירידת גשמים מלווים ברוחות חזקות לא יחדרו מים במפגשי הרעפים.

הקפדה על הרכבה נכונה של הרוכבים ברום הגג ומריחת חומר איטום בעל כושר הדבקה מתאים הינה פתרון מניעתי של איטום גגות רעפים.

שימת לב לבדיקת כל הרעפים ולפסילת רעפים סדוקים או קטומים בפינות. לכן אם התקנת הרעפים בגג תעשה בצורה נכונה ומקצועית, לא נזדקק בהמשך לאיטום של גגות הרעפים.

עבודות איטום ובידוד לגג רעפים
עבודות איטום ובידוד לגג רעפים

אודות כותב המאמר:

זכי רותם מנכ”ל רותם בידוד בעל ניסיון עשיר ומגוון בבידוד ואיטום.
כבר בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת ניהל את פרויקט הבידוד של הקמת
בית הזיקוק לנפט באשדוד. פיקח וניהל צוות עובדים גדול של עובדים וקבלני משנה של עשרות עובדים.
במשך השנים צבר ניסיון מעשי בשטח והמשיך לנהל פרויקטים של הקמת בתי קירור בשיטת הטרן קי ועבודות בידוד ואיטום מכל הסוגים.
עבר השתלמויות וסיים בהצלחה את לימוד רזי האיטום במיכללת מישלב בהדרכתו של מהנדס האיטום מר רפי מיימון וקיבל תעודה של אוטם מקצועי מוסמך.

מהו החומר המומלץ לצורך בידוד לגג?

מהו החומר המומלץ לצורך איטום לגג רעפים?

בבניית מבנה מכל סוג שהוא יש לתת את הדעת על נושא החומר המומלץ לבידוד ואיטום לגג רעפים, גג בטון, לגגות לולים, לגגות מבני תעשיה וכיוצא בזה. 

במאמר זה, אתייחס לבידוד ואיטום של גגות בטון תוך שימוש בשיטות ובחומרים בהן נהוג להשתמש בארץ ובעולם, כולל יתרונות וחסרונות לגבי כל שיטה בנפרד. 

בידוד ואיטום גגות בטון: בעת יציקת שכבת הבטון בגג, יש לתת את הדעת ולהביא בחשבון יצירת שיפועים וכיוון פתחי הניקוז בגג כדי למנוע מצב של היווצרות שלוליות מים בגג בעונה הגשומה בפרט וביתר ימות השנה בכלל מסיבות כאלה ואחרות. 

 

פוליאוריטן הינו החומר המומלץ לבידוד גגות
פוליאוריטן הינו החומר המומלץ לבידוד גגות

לצורך יצירת השיפועים בגג, עלינו לפעול בהתאם להוראות המהנדס המתכנן שלעיתים ימנע מיצירת השיפועים בגג, בעקבות שיקולים  של עומס משקל, באמצעות בטון ויעדיף ליצור שיפועים באמצעות בטקל, שהוא למעשה ״בטון קל״. חומר זה אינו מיועד לבידוד תרמי של הגג אלא לצורך יצירת שיפועים בלבד. הבטקל מיושם באתר הבניה באמצעות מכונה מיוחדת אשר מקציפה את הבטון המוכן המובא לאתר עם משאית מיקסר ישירות ממפעל הבטון המוכן ועם קצף סבון מיוחד. שכבת הבטון המשופעת המתקבלת קלה בצורה משמעותית מבטון רגיל. בשיטת יישום הבטקל, מתקבלת כאמור שכבת בטון קלה יותר עם בועות סבון וכתוצאה מכך אנו מקבלים גם בעקיפין אפקט מינימלי ולא גדול של בידוד תרמי. כעת נותר לנו לדאוג לבודד את הגג תרמית ולאטום אותו נגד חדירת מים לתוך המבנה. 

הדרך הפחות טובה היא לבודד את הגג לפני יציקת הבטקל על ידי הנחת לוחות פוליסטרן מוקצף הידוע בשמו העממי בשם ״קלקר״, או התזת פוליאוריטן מוקצף, באמצעות מכונה מיוחדת, שהינו חומר מומלץ לבידוד גג. הבידוד באמצעות לוחות פוליסטירן מוקצף זולה יותר מבידוד בהתזת חומר בידוד פוליאוריטן מוקצף אך פחותה בהרבה מהפוליאוריטן המוקצף מכמה סיבות:

אייקון 01

הפוליאוריטן הינו חומר מומלץ לבידוד ואיטום גג רעפים או כל גג אחר גם ובעיקר בגלל מוליכות החום. מוליכות החום של הפוליסטרן המוקצף גבוהה בהרבה ממוליכות החום של הפוליאוריטן המוקצף ולכן אפקט הבידוד המתקבל בעת שימוש בפוליאוריטן מוקצף גבוה בהרבה מזה של הקלקר, היות שככל שמוליכות החום יורדת אפקט הבידוד התרמי עולה. 

אייקון 02

הסיבה השניה להעדפת הפוליאוריטן המוקצף הינה רצף מושלם ללא חיבורים וסדקים שעלולים להיווצר בעת הדבקת לוחות הפוליסטירן המוקצף אשר יכולה לגרום להפסדי בידוד טרמי אחיד.  

אייקון 03

הסיבה השלישית והלא פחות חשובה הינה עובי שכבת הבידוד. בהתזת פוליאוריטן מוקצף עובי שכבת הבידוד האפקטיבית הינה 2 ס״מ וכדי לקבל את אפקט הבידוד המקביל יש להשתמש בלוחות פוליסטירן מוקצף בעובי 5 ס״מ מבלי לקחת בחשבון כאמור את אובדני הבידוד התרמי אשר ייווצרו כתוצאה מהחיבורים בין לוחות הפוליסטירן המוקצף. 

חומר לבידוד הגג - פוליגג 450 של טמבור
חומר לבידוד הגג - פוליגג 450 של טמבור

קיים חומר נוסף לבידוד ואיטום גג רעפים, בטון או גל סוג גג אחר הנקרא פוליגג 450 של טמבור שהינו ציפוי אקרילי משוריין לאיטום והלבנת גגות בעל תוספת סיבים פולימריים, המחזקים כושר אלסטי ועמידות מכנית של הציפוי. החומר בעל גוון לבן המחזיר את קרינת השמש. מכיל סיבים סינטטיים לשריון וחיזוק היריעה. יוצר יריעת איטום אלסטית חזקה בעלת עמידות גבוהה בתנאי מזג אוויר. משמש לאיטום והלבנת הגג. מתאים ליישום על מגוון רחב של תשתיות: בטון חשוף, יריעות ביטומניות, לוחות אסבסט. קל ליישום גם במשטחי עבודה מורכבים ומפותלים.

חומר לאיטום ובידוד גגות - סיקה לסטיק 560 טיסקו של חברת גילאר
חומר לאיטום ובידוד גגות - סיקה לסטיק 560 טיסקו של חברת גילאר

חומר בידוד נוסף המשמש לאיטום ובידוד גגות נקרא סיקה לסטיק 560 טיסקו של חברת גילאר. חומר זה יוצר ממברנת אטימה “ירוקה” מפוליאוריטן לאיטום גגות ומשמש לאיטום גגות בבניה חדשה ושיקום בבניה ישנה. משמש גם לאיטום גגות מורכבים בעלי גיאומטריה משתנה ומשמש גם לשיקום כשלים באיטום לגגות קיימים.  מתאים לתשתית – בטון, פח גלי, עץ, יריעות ביטומניות, אסבסט, ציפויים ועוד איטום רפלקטיבי לחסכון באנרגיה – גם תחת קולטים ולאיטום תחת ריצוף בגגות. 

חומר איטום אידיאלי לגגות ווינגום פלוס H2O של חברת ציודוס
חומר איטום אידיאלי לגגות ווינגום פלוס H2O של חברת ציודוס

בין שאר החומרים נציין גם את חומר האיטום למריחה והתזה, נצמד לכל סוגי המשטחים והחומרים בצורה מושלמת, ללא פריימר, אידיאלי לגגות מורכבים הנקרא ווינגום פלוס H2O של חברת ציודוס. חומר זה מאפשר השגת אטימה מוחלטת, במהירות, בעלות נוחה ובקלות וללא הוספת משקל. חומר זה פועל גם כמבודד חום המפחית קרינה ולכן הוא יכול לשמש כחומר בידוד לגג. 

לפיכך אנו יכולים לומר במפורש כי הפוליאוריטן הינו חומר לבידוד ואיטום גג רעפים או כל סוג גג אחר מהטובים שיש.

שילוב מושכל של עבודות איטום גגות ובידוד גגות

עבודות בידוד גגות בטון
עבודות בידוד גגות בטון

בתכנון מבנה מכל סוג שהוא יש לעשות שילוב מושכל של עבודות איטום גגות ובידוד גגות ולתת את הדעת בד בבד על נושא בידוד ואיטום הגג. במאמר זה נתייחס לגגות בטון ופח. במקרה של גגות בטון, ראשית אנו אמורים ליצור שיפועים בגג לצורך יצירת שיפועים לניקוז מי גשמים לכיוון נקודות הניקוז של המרזבים.
כדי ליצור שיפועים בגג, נעדיף לעשות זאת באמצעות בטקל כדי למנוע עומס משקל על המבנה כולו.
לפני יציקת הבטקל, יש לבודד את גג הבטון בלוחות קלקר – פוליאסטירן מוקצף, או בהתזת פוליאוריטן מוקצף באמצעות מכונת התזה מיוחדת בלחץ גבוה של 1500 פי אס איי ובטמפרטורה קבועה ומבוקרת של 45 מעלות צלזיוס.
לאחר מכן מגיע שלב יציקת הבטקל שמיושם אף הוא באתר הבנייה באמצעות מכונה מיוחדת אשר מקציפה את הבטון המוכן המובא לאתר לרוב עם משאית מיקסר ישירות ממפעל הבטון המוכן עם קצף סבון מיוחד. שכבת הבטון המשופעת המתקבלת קלה בצורה משמעותית מבטון רגיל.

 

כעת נותר לנו לבצע עבודות איטום ובידוד לגג אשר יהיה עמיד לפחות לתקופה של 15 שנים. לצורך איטום הגג עומדות לרשותנו מספר אפשרויות:

אייקון 01

האפשרות הראשונה והזולה ביותר לבידוד הגג הינה מריחת שכבה של ביטומן חם הידוע בכינויו העממי בשם זפת חמה. לפני מריחת הביטומן החם, יש ליישם שכבת פריימר מגשרת על הבטקל בהברשה בגלילה או בהתזה ולאחר מכן למרוח את הביטומן החם על הגג באמצעות מגבים.

אייקון 02

האפשרות השניה והיקרה יותר לביצוע עבודות איטום ובידוד הגג באמצעות התקנת יריעות ביטומניות משוכללות בעובי 4-5 מ״מ. גם בשיטת איטום זו יש ליישם שכבת פריימר לפני התקנת היריעות. את היריעות הביטומניות הבאות בגלילים מניחים על הגג ומחממים באמצעות מבער מיוחד הפועל על גז בישול.

אייקון 03

האפשרות השלישית הינה התזת חומר פוליאוריטני חד רכיבי מסוג איזופול בגוון לבן, שיוצר ממברנת איטום רציפה ללא חפיפות בעלת עמידות למים עומדים, קרינת יו וי ושחיקה. יישום שיטת איטום זו מתבצע באמצעות מכונה מיוחדת הפועלת עצמאית ללא חשמל באמצעות מנוע בנזין מיוחד.

אייקון 04

אפשרות נוספת, יקרה יותר, אשר יעילותה רבה בעשרות מונים על כל שיטת איטום אחרת הינה איטום הגג באמצעות התזת פוליאוריאה חמה. בשיטת איטום באמצעות פוליאוריאה זו יש להפוך את היוצרות: 
את שכבת הפוליאוריטן המוקצף יש להתיז על גבי שכבת הבטקל ואת הפוליאוריאה החמה מיישמים ישירות על גבי הפוליאוריטן המוקצף. עובי השכבה הנוצרת של הפוליאוריאה החמה הינה 2 מ״מ והיא ניחנה בחוזק רב, גמישות רבה, עמידות בעת שריפה, ועמידות מושלמת נגד קרינת ה- UV . יישום הפוליאוריאה החמה מתבצע באמצעות מכונה מיוחדת בטמפרטורה קבועה ומבוקרת של 80 מעלות צלזיוס ובלחץ גבוה של 2500 פי אס איי. היות ומכונה זו צורכת כמות חשמל גבוהה ביותר יש להעזר ברוב המקרים במחולל זרם רב עוצמה – גנרטור בעל הספק של 50 קי וי איי. 

כמו כן קיימות שיטות רבות לעבודות איטום ובידוד שונות באמצעות מריחת חומרי איטום המיובאים מחו״ל באפליקציות שונות ומגוונות ובמחירים שונים ועל כל נדבר בהרחבה במאמר נפרד. לסיכום, עבודות איטום ובידוד הם מרכיבים חשובים בתכנון ובניית בית מגורים בפרט ומבנים בכלל ולכן עבודות איטום ובידוד הם בעלי חשיבות עליונה, הולכים בדרך יד ביד ורצוי לא להפריד ביניהם.

רותם בידוד בהנהלת זכאי רותם מבצעת עבורנו עבודות בידוד ואיטום בפוליאוריטן מוקצף ובחומרי איטום שונים במשך תקופה של למעלה מ-10 שנים לשביעות רצוננו המלאה

א.ש עבודות בידוד ופחחות בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו עבודת איטום בתשתיות של חוות המכלים החומציים והבסיסיים כהכנה יסודית וציפוי פוליאוריאה. אנו שבעי רצון מהעבודה המקצועית והשירות האדיב והמסור הכולל עמידה בזמנים וביצוע העבודה עם שימת לב לכל הפרטים

שרותי אקולוגיה - מפעל למחזור וטיפול בפסולת תעשייתית

איך לבחור קבלן לאיטום ובידוד גגות?

בבואנו לבחור קבלן לאיטום אשר יבצע עבורנו את עבודות האיטום למינהם עלינו לקחת בחשבון מספר מרכיבים
שיעזרו לנו לקבל החלטה כה חשובה אשר תמנע מאיתנו בעתיד בכי לדורות.

בראש ובראשונה וזה תנאי בל יעבור, עלינו לדרוש מהקבלן בתוקף הצגת תעודה של ״אוטם מקצועי מוסמך״ לאחר שעבר לימודים מקצועיים בתחום ועמד בהצלחה בבחינות הסיום. במידה ואין לו תעודה כזו, סימן הוא שעלינו לשקול ברצינות את העסקתו ואפילו אם המחיר שינקוב יהיה זול מיתר מגישי ההצעות.

עלינו לבדוק את חוסנו הכלכלי של הקבלן ולהמנע ככל האפשר מלתת מקדמות לפני תחילת העבודה. מקדמה יש לתת לאחר ביצוע חלק יחסי גדול מהעבודה כדי למנוע אי נעימויות של הסתלקות פתאומית של הקבלן ואי סיום העבודה כמתוכנן.

גורם נוסף שאינו נופל בחשיבותו הינה השאלה האם הקבלן הינו קבלן לאיטום מוכר ורשום ככזה אצל רשם הקבלנים הממשלתי תחת הסיווג ״איטום מבנים״.

דבר נוסף שחשוב לבדוק הינו קבלת המלצות ממספר לקוחות אשר קבלן האיטום ביצע בחמשת השנים החולפות ולדבר איתם כדי לודע שהקבלן הינו אדם ישר, אמין ובעל מקצוע לשביעות רצונם.

עליכם לדרוש מהקבלן המיועד להציג רשימת חומרים בהם הוא מתכונן לבצע את העבודה וזאת במקרה ולא קיים מפרט טכני ברור לפיו יש לבצע את העבודה. כמו כן כדאי לבדוק את טיב החומרים ולהתייעץ במידת הצורך ביודעי דבר.

כמו כן חשוב ביותר לקבוע עם קבלן האיטום הנבחר לוח זמנים מדויק לביצוע עבודות האיטום

תעודת אוטם מקצועי מוסמך, זכי רותם מנכ"ל רותם בידוד
תעודת אוטם מקצועי מוסמך, זכי רותם מנכ"ל רותם בידוד

לסיכום: איטום הינו דבר חשוב ביותר והינו הגורם לכך שתקבלו בסופו של דבר איכות חיים במבנה ושקט נפשי. 

לצורך ביצוע עבודות משולבות של איטום ובידוד גגות, עלינו לבחור קבלן לאיטום המתמחה בבידוד ואיטום גגות.
לצורך כך עלינו לקחת בחשבון מספר פרמטרים חשובים כדי לקבל תוצאות מושלמות לשילוב איטום ובידוד הגג והם:

אייקון 01

קבלן האיטום והבידוד חייב להיות קבלן רשום בהתאחדות הבונים בישראל. 

אייקון 02

קבלן האיטום והבידוד חייב להיות בעל תעודת אוטם מקצועי מוסמך לאחר שעבר לימודים מקצועיים בתחום ועמד בהצלחה בבחינות הסיום. 

אייקון 03

עלינו לבקש ולקבל מספר המלצות מלקוחות מרוצים שהקבלן ביצע עבורם עבודות איטום ובידוד בשנתיים האחרונות. 

אייקון 04

עלינו לדרוש ולקבל מקבלן האיטום חשבונית מס ותעודת אחריות אמינה לאורך שנים.  

מחירון איטום ובידוד גגות

לפני קבלת החלטות בנוגע לאיטום רצוי לעיין במחירון איטום ויפה שעה אחת קודם. קיים מחירון איטום של לוי יצחק הניתן לרכישה בדוכני המכירות.
גם במחירון דקל קיים סעיף של מחירון איטום
שאפשר להעזר גם בו.

להלן מחירון איטום ובידוד גגות המקובל בענף:

מחירון איטום ובידוד גגות

המחירים במחירון איטום זה אינם כוללים מע״מ ועלולים להשתנות מעת לעת. 

עם סיום פרויקט המיגון שביצענו במוקד הארצי של מד"א בקרית אונו, אני רוצה להודות לך על ביצוע עבודות האיטום בפוליאוריאה. העבודה נעשתה ללא דופי תוך עמידה בלוחות הזמנים ולשביעות רצונם של כל המעורבים בפרויקט. ישר כח!

אורטק - מערכות מיגון בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו איטום בריכות מזרקה בעזריאלי שרונה תל אביב באמצעות פוליאוריאה חמה ואיטום משטח תקרה באותו אתר באמצעות יריעות ביטומניות. העבודות בוצעו במקצועיות רבה וביעילות לשביעות רצוננו המלאה. אנו ממליצים על זכי רותם מכל הלב!

אברהם ברדריאן בע"מ

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

סגירת תפריט
Call Now Button