054-4383447

כל מה שרצית לדעת על פוליאוריאה

כל מה שרצית לדעת על פוליאוריאה

במאמר זה נעבור על כל השאלות בנושא פוליאוריאה, נכיר מהי פוליאוריאה, איך השימוש בה יחסוך לך כסף, באילו תחומים משתמשים בה ונבין מדוע הפוליאוריאה הפכה לפתרון האיטום הטוב ביותר.

מה זה בכלל פוליאוריאה?

איטום בפוליאוריאה וצביעת בריכת שחיה בקיבוץ אלומות
איטום בפוליאוריאה וצביעת בריכת שחיה בקיבוץ אלומות

מה זה פוליאוריאה? מידי יום ביומו אני נתקל בשאלה זו הרבה מאוד פעמים. קשה מאוד לענות על שאלה זו מבלי להכנס לפרטים ואי אפשר לענות עליה בתשובה אחת קצרה ולכן זה הזמן לקבלת הסבר מעמיק על נושא זה. הפוליאוריאה כחומר יחודי ביותר הינו גם היחידי בתחום חומרי האיטום והציפוי אשר מכיל בתוכו את מרבית היתרונות שאינם קיימים בחומרי איטום וציפוי אחרים. הפוליאוריאה הינו חומר ציפוי חדשני ומהפכני אשר נמצא בשימוש אינטנסיבי כבר למעלה משלושים שנים. בעיקר במהלך בשנים האחרונות בולט מאוד השימוש בו וכיום הוא ניצב בראש טבלת חומרי האיטום והציפוי המובילים בארץ ובעולם כולו.

ממהר? עסוק? שמע אותי מקריא את המאמר עבורך

הקשיבו לפודקאסט העוסק במאמר

הפוליאוריאה מיוצרת בכמה מדינות באירופה ובארצות הברית ומיובאת לארץ על ידי מספר חברות שביניהם נכללים חברת גילאר סיקה, חברת א.צ. שיווק בע״מ, חברת טמבור בע״מ, חברת וי איי פי, חברת כרמית ועוד.

בישראל בחברת פוליאול ישראל בע״מ השוכנת באזור התעשיה כנות, מייבאים את מרכיביה השונים של הפוליאוריאה מחברת Huntsman ומכינים את חומר הגלם על פי פורמולה מורשת של החברה מאירופה.

הפוליאוריאה מכילה בתוכה מספר של מרכיבים כימיים שונים אשר הבולטים שביניהם הינו תרכובת של חנקן פחמן וחמצן. הפוליאוריאה שייכת  ביסודה לקבוצת חומרים הנקראת קבוצת משפחת הציפויים. ישנם רבים המכנים את הפוליאוריאה כמובילה העתידית של הדור הבא של משפחת הציפויים. כאשר השימוש העיקרי של הפוליאוריאה הינו יצירת שכבת מגן על משטחים מסוגים שונים מפני קורוזיה ושחיקה ויצירת שכבת מגן לביסוס וחיזוק משטחים שונים.

אחד היתרונות הבולטים של הפוליאוריאה על פני חומְרים אחרים הינה העובדה שהוא ניחן בחוזק רב בנוסף לגמישות ומתיחה מעוררי השתאות. 

את הפוליאוריאה ניתן להתאים לשלל אפשריות ובאופן כזה  שניתן יהיה להשתמש בה לצרכים רב גוניים. השימוש  בה יכול להתאים למגוון רחב מאוד של מקרים או מצבים רבים ביותר. יתר הציפויים שבהם נעשה שימוש בחיי היום יום, חוסים בצילה ואינם משתווים אליה כהוא זה. 

מה יחודי כל כך בציפוי פוליאוריאהמה זה בדיוק פוליאוריאה?
עולם הציפויים נחלק בגדול לשתי קבוצות עיקריות שעליהן נפרט בהמשך במאמר זה.
שתי הקבוצות אליהם משתייכים כל החומרים ממשפחת הציפויים הינם: קבוצת הציפויים האלסטומרים וקבוצת הציפויים ההגנתיים. 

ציפוי פוליאוריאה
ציפוי פוליאוריאה
איטום בריכות - בריכת נוי לאומיכארד בני ברק
איטום בריכות - בריכת נוי לאומיכארד בני ברק

מה השוני בין שתי קבוצות אלו? אלו יתרונות יש לכל קבוצה? האם קיימות חסרונות בכל קבוצת חומרים ואם כן אלו הן?

הציפויים ההגנתיים זכו לשם דבר בעשור האחרון ורבים מבעלי המקצוע כולל המהנדסים, האדריכלים, היזמים, המתכננים ויועצי האיטום בוחרים שוב ושוב בקבוצת חומרים זו.  

הציפויים ההגנתיים הינם בעלי תכונות פיזיקליות יוצאות דופן באיכותם אך למרבה הצער יש להן בעייה משותפת קשה מנשוא. חוסר גמישות משווע.  

תכונה חסרה זו של חוסר גמישות יכולה לגרום במשך הזמן להיווצרות סדקים בבטון באופן טבעי של משחק בקרקע והציפוי ההגנתי חסר הגמישות פותח את הסדק ואיטום משטח הבטון יורד לטמיון ומים יתחילו לחלחל באופן חופשי לתוך המבנה באין מושיע. 

הציפויים האלסטומרים מאידך הינם בעלי תכונות הפוכות מהתכונות של הציפויים ההגנתיים, הציפויים האלסטומרים מצטיינים בגמישות רבה מאוד. כושר המתיחה יכול להגיע לרמה של מאות אחוזים, והתכונה החיובית של יכולת גישור על סדקים בבטון של עד 3 מ״מ הינה בעלת חשיבות ראשונה במעלה כאשר מדובר באיטום איכותי לשנים ארוכות. אבל, ופה אנו נתקלים בבעייה של חוסר התאמה עקב העדר תכונות פיזיקליים שבהם דווקא כן מצטיינים כאמור הציפויים ההגנתיים. אתם בטח שואלים את עצמכם את השאלה החשובה והמעניינת אותנו במיוחד והיא – היכן נמצא את הפוליאוריאה? לאיזה קבוצה משתייך הפוליאוריאה? לקבוצת הציפויים ההגנתיים או לקבוצת הציפויים האלסטומרים? 

והתשובה המפתיעה היא שהפוליאוריאה שייכת גם לקבוצת החומרים ההגנתיים וגם לקבוצת החומרים האלסטומריים דהיינו הגמישים וזה מה שמייחד אותה מכל יתר חומרי האיטום הקיימים בשוק.  לסיכום, מכל האמור לעיל אנו למדים בוודאות מוחלטת שהפוליאוריאה הינה בעלת תכונות פיזיקליות מעולות ביותר ואשר תואמות לתכונות פיזיקליות של הציפויים ההגנתיים ואף מעבר לזה ובנוסף לכך היא גם בעלת גמישות באופן יוצא מן הכלל מכל יתר הציפויים האלסטומרים.

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

להלן מספר שאלות מלקוחות אשר מתעניינים באפשרות לבצע איטום וציפוי בפוליאוריאה:

כמה עולה החומר לצורך עבודת ציפוי ואיטום באמצעות פוליאוריאה?

החומר הינו דו רכיבי ומגיע בסט חביות של כ-200 ק”ג כל אחת והמחיר משתנה לפי סוג וגודל העבודה.

האם אני יכול לבצע עבודת איטום וציפוי פוליאוריאה בעצמי?

התזת הפוליאוריאה מתבצעת באמצעות מכונה מיוחדת שעובדת בלחץ גבוה של 2500 PSI ובטמפ’ קבועה ומבוקרת של שמונים מעלות צלזיוס. מכונת זו מוזנת בגנרטור רב עוצמה של 50 KVA ולכן אין אפשרות לבצע את התזת הפוליאוריאה באמצעים אחרים ובאופן פרטי.

למשך כמה זמן אני צריך להשבית את האתר לצורך העבודה?

העבודה מבוצעת ביעילות ובמיומנות רבה וניתן לחזור לפעילות רגילה של האתר אחרי יומיים שלושה, תלוי כמובן בגודל השטח.

אני גר בחדרה. אתם יכולים לבצע לי עבודת איטום וציפוי פוליאוריאה לבריכת שחיה?

בוודאי, אנחנו עובדים בכל הארץ. מדן ועד אילת. כמו כן אנו מומחים באיטום בריכות שחיה ובעלי ניסיון מוכח.

אני יושב ראש הוועד בבניין מגורים בתל אביב. אתם עושים איטום חניון רמפות חניה? 

 בוודאי, אנו אוטמים את רמפת החניה שמובילה לחניה התת קרקעית של הבניין. אנו עושים זאת באמצעות פוליאוריאה בהתזה כולל שכבת חיספוס נגד החלקה בהתאם לדרישות התקן הישראלי.

לסיכום, במידה ובחרתם בפוליאוריאה – בחרתם בחומר הציפוי הטוב ביותר הקיים היום בארץ ובעולם כולו. אכן, חומר האיטום פוליאוריאה הינו חומר האיטום הטוב ביותר ואם בחרתם בו, בחרתם בטופ של הטופ. וכאשר יש צורך באיטום וציפוי לבריכות, חניונים וכדומה – הפוליאוריאה ללא ספק הינה הטובה מכולם. 

התזת פוליאוריאה חמה – רותם בידוד

אודות כותב המאמר:

זכי רותם מנכ”ל רותם בידוד בעל ניסיון עשיר ומגוון בבידוד ואיטום.
כבר בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת ניהל את פרויקט הבידוד של הקמת
בית הזיקוק לנפט באשדוד. פיקח וניהל צוות עובדים גדול של עובדים וקבלני משנה של עשרות עובדים.
במשך השנים צבר ניסיון מעשי בשטח והמשיך לנהל פרויקטים של הקמת בתי קירור בשיטת הטרן קי ועבודות בידוד ואיטום מכל הסוגים.
עבר השתלמויות וסיים בהצלחה את לימוד רזי האיטום במיכללת מישלב בהדרכתו של מהנדס האיטום מר רפי מיימון וקיבל תעודה של אוטם מקצועי מוסמך.

מהם היתרונות של הפוליאוריה כחומר איטום?

היתרונות של הפוליאוריה רבות ומגוונות בהרבה תחומים. אני מניח שבשלב זה יש לכם כבר מושג קל שלפוליאוריה ישנם יכולות פיזיקליות של גמישות חוזק קריעה והגנה מצטיינות ביותר ובנוסף קיימות עוד הרבה תכונות אשר בזכותן ניתן לכנות את הפוליאוריה כחומר הציפוי הטוב ביותר הקיים בעולם. לא בכדי הולכים ונגלים תכונותיה המעולות של הפוליאוריה ושמה הולך לפניה עשרות שנים והשימוש בו הולך ומתרחב בארץ ובעולם מידי יום ביומו. 

כעת ננסה להרחיב לכם ביתר פירוט את תכונותיו הרבות של הפוליאוריה ולהדגיש ביתר שאת את תכונותיו הרבות ונשים דגש בפרט על התכונות הבולטות ביותר שלו. פירוט זה של יתרונותיו הבולטים של חומר זה, יקנה לכם מראש את התוצאות החיוביות שתקבלו משימוש בחומר זה ואת התועלת הרבה שתפיקו ממנו לאורך שנים ארוכות. פוליאוריה במחיר יכולה בקלות להתחרות בחומרי איטום איכותיים מתחרים.

איטום וציפוי בפוליאוריאה חמה - מזרקת נוי בגן רמז בבאר שבע
איטום וציפוי בפוליאוריאה חמה - מזרקת נוי בגן רמז בבאר שבע

אחד היתרונות הבולטים של הפוליאוריה הינו זמן התגובה הקצר שלו. יתרון זה משמעותי ביותר ומבדיל אותו לחלוטין מהיישום של יתר הציפויים וחומרי האיטום הנמצאים בארץ ובעולם. מרגע יישום החומר בהתזה, החומר מתייבש תוך כ-2 שניות עד לייבוש כמעט מוחלט של כ- 20 שניות בלבד, מהירות שיא שאינה קיימת באף חומר ציפוי אחר. תוך פרק זמן קצר של מספר שעות ניתן כמעט לחלוטין להפעיל את המקום לפעילות רגילה תוך השגת חיסכון בזמן יקר ובימי עבודה מבוזבזים לריק.

לפוליאוריה יש כושר הדבקה יוצא דופן ויכולת חבירה מעולה לרוב החומרים והתשתיות הקיימות כמו: משטחי בטון, משטחי עץ לסוגיו השונים, כל סוגי המתכות, משטחים מוקצפים בפוליאוריטן, משטחי אספלט ועוד. כתוצאה ממחקרים שנעשו בתחום ניתן ללמוד כי חוזק ההידבקות של הפוליאוריאה על גבי משטחי בטון נע בין 800-1000 PSI וחוזק ההידבקות של הפוליאוריאה על משטחי מתכת יכול לנוע בין 1000-2000 PSI.

לפוליאוריה יש עמידות במיוחד בפני אש אפילו כאשר מדובר במגע ישיר של להבה. בשל תכונה חשובה זו, הפוליאוריאה נחשבת כציפוי הכרחי בהרבה מאוד מקרים ונסיבות.

עמידות בפני טמפרטורה קיצוניות של חום וקור אשר נעה בין מינוס 40 מעלות צלזיוס לבין פלוס 170 מעלות צלזיוס.

עמידות בתנאי לחות בתנאים קיצוניים במיוחד.

נתון נוסף, מרכזי וחשוב שגורם לפוליאוריה להיות מהציפוים המשתלמים ביותר מבחינה כלכלית הוא העמידות הגבוהה שלה.

הפוליאוריה נתברכה בתכונה של עמידות חזקה ביותר נגד שחיקה ולפי מחקרים רבים ושונים שנעשו הגיעו למסקנה שציפוי פוליאוריאה הוא העמיד ביותר בפני שחיקה, דבר שמקנה לו אריכות ימים לשנים רבות ללא חשש וללא שום דאגה.

הפוליאוריה אינה מזיקה כלל וכלל לתנאי הסביבה ונחשבת למוצר ירוק. בעת הריאקציה של הפוליאוריאה בזמן יישומה בשטח, אינה פולטת שום גזים רעילים ואינו מזהמת את הסביבה ואת העובדים אשר מבצעים בשטח את העבודה.

באילו תחומים משתמשים בפוליאוריאה?

אנו משרתים בנאמנות לקוחות רבים, במגוון רחב של תחומים וביניהם תעשיה, חקלאות, בריכות שחיה פרטיות, בריכות שחייה ציבוריות, מאגרי מים, תחום מיגון צבאי ואזרחי, משק המים, בניה, עיריות ותשתיות ביוב. 

להלן מספר תחומים ביתר פירוט ומספר דוגמאות: 

 • מתקני התפלה וטיהור שפכים
 • בריכות שחייה
 • איטום חניון ורמפות חניונים
 • שימוש במפעלי מזון
 • מאושר למגע במזון ע”י FDA
 • איטום באמצעות פוליאוריאה שאפקטיבי עבור מרבית המשטחים וחומרי הגלם
 • אניות וסיפוני אניות – תגובה טובה ואידיאלית למליחות מי הים
 • מיגון נגד רסיסים
 • ציפוי פוליאוריאה לבורות ביוב
 • ציפוי רצפות טנדרים פיק אפ. 
 • מיגון נגד גזים במקלטים לשעת חירום. 
 • ציפוי של צנרת להעברת דלק ומים
 • ציפוי רצפת ארגזי משאיות
 • ציפוי לשיקום מבנים וגשרים
 • ציפוי מנהרות לרכבים

הפוליאוריאה הינו חומר מיוחד ובעל יתרונות רבים מול חומרים אחרים. אין ספק שציפוי זה הינו הטוב בעולם ואין לו מתחרים אשר עומדים בקנה אחד עמו. 

בנוסף יכולה הפוליאוריאה במחיר להיות גם מאוד אטרקטיבית ומשתלמת.

איטום וציפוי פוליאוריאה חמה בבבריכת נוי בשרונה, תל אביב
איטום וציפוי פוליאוריאה חמה בבבריכת נוי בשרונה, תל אביב

האם הפוליאוריאה משמשת גם כחומר איטום בריכות?

איטום פוליאוריאה - בריכת שחיה קיבוץ אלומות
איטום פוליאוריאה - בריכת שחיה קיבוץ אלומות

כאמור הפוליאוריאה הינו החומר הטוב ביותר לאיטום בריכות. בדרך כלל עד לאחרונה נאטמו הבריכות בחומר איטום צמנט אפוקסי. חומר זה אכן מעולה לאיטום בריכות אבל למרבה הצער הצרות מתחילות לאחר תקופת זמן מסויימת. עקב תזוזות הקרקע עלולים להיווצר סדקים בבטון שברוב המקרים עוברים דרך שכבת האיטום וכתוצאה מכך הבריכה מתחילה לאבד כמויות רציניות של מים. יתרה מזאת, הסדקים עוברים ישירות את שכבת הפסיפס או הקרמיקה שבדרך כלל מצפים בהם את פנים הבריכה. הדבר קורה עקב כך שהשכבה של האיטום מהחומר הצמנט אפוקסי אינה גמישה דיה ואין לה כושר מתיחה והתארכות כמו של הפוליאוריאה. הנזק הוא רב ויש לאטום את הבריכה מחדש כולל פירוק ציפוי הפסיפס והרכבת ציפוי חדש במקומו לאחר ביצוע איטום מחדש של הבריכה.

בהזדמנות זו ברצוני לספר לכם על שתי עבודות איטום של בריכות שכשלו ושוקמו על ידנו.

אייקון 01

המקרה הראשון הינו המקרה של חמי מנתניה. חמי רכש במיטב כספו את דירת חלומותיו, דופלקס פנטהאוז בקומה ששית ושביעית של בניין מגורים חדש שנבנה בנתניה במסגרת קבוצת רכישה. הבעיות החלו עם כניסתו לדירה. בריכת השחייה שממוקמת בפנטהאוז, החלה לאבד מים אשר חדרו לסלון שמתחתיו בקומה השישית וגרמו לנזק רב. עקב בעיות שנתעוררו בקבוצת הרכישה, נאלץ חמי לשאת את הוצאות התיקון מכיסו הפרטי. לצורך כך נאלץ חמי לפרק את ציפוי הפסיפס, לבצע טיח חדש בקירות ולאטום מחדש את הבריכה. בשלב זה פנה אלינו לביצוע התזת פוליאוריאה. רותם בידוד ביצעה למענו איטום חדש בפוליאוריאה אשר כללה גם איטום גם על גדות הבריכה תוך כדי התחברות לאיטום הישן של הגג. לצורך ביצוע העבודה, העמדנו את מכונת ההתזה והגנרטור ליד המבנה והרמנו באמצעות גלגלת הרמה את צינור ההזנה עד לקומה שביעית. עם סיום העבודה ולאחר ביצוע בדיקת הצפה של 48 שעות התברר כצפוי שאין שום נזילה של מים מהבריכה. לאחר מכן ביצע חמי ציפוי פסיפס חדש לבריכה על גבי הפוליאוריאה. סה”כ הוציא חמי מכיסו עשרות אלפי ש”ח מיותרים בגלל ביצוע כושל של איטום לבריכה.

אייקון 02

מקרה אחר הוא של משפ’ סעדון מחולון. את בריכת השחייה שבחצר ביתם אטמו בזמנו ביריעות פי וי סי בצבע לבן. עם השנים, החלו יריעות הפי וי סי להיסדק והבריכה החלה לאבד מים. במקרה זה נאלצנו לקלף את הציפוי הישן וביצענו במקומו איטום בהתזה של פוליאוריאה.
עבודות איטום של בריכות נעשות גם בבריכות חדשות וגם בכאלו שהתיישנו עם השנים או אשר בוצעה בהן עבודת איטום לא נכונה בעבר. 

איטום בריכת שחיה בפוליאוריאה חמה

רותם בידוד בהנהלת זכאי רותם מבצעת עבורנו עבודות בידוד ואיטום בפוליאוריטן מוקצף ובחומרי איטום שונים במשך תקופה של למעלה מ-10 שנים לשביעות רצוננו המלאה

א.ש עבודות בידוד ופחחות בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו עבודת איטום בתשתיות של חוות המכלים החומציים והבסיסיים כהכנה יסודית וציפוי פוליאוריאה. אנו שבעי רצון מהעבודה המקצועית והשירות האדיב והמסור הכולל עמידה בזמנים וביצוע העבודה עם שימת לב לכל הפרטים

שרותי אקולוגיה - מפעל למחזור וטיפול בפסולת תעשייתית

באילו עוד תחומים משתמשים בפוליאוראה?

אנו משרתים בנאמנות  לקוחות רבים, במגוון רחב של תחומים וביניהם תעשיה, חקלאות, בריכות שחיה פרטיות, בריכות שחייה ציבוריות, מאגרי מים, תחום מיגון צבאי ואזרחי, משק המים, בניה, עיריות ותשתיות ביוב.

להלן מספר תחומים ביתר פירוט והנה מספר דוגמאות: 

 • מתקני התפלה וטיהור שפכים
 • בריכות שחייה
 • רמפות וחניונים
 • שימוש במפעלי מזון
 • מאושר למגע במזון ע”י FDA
 • איטום אפקטיבי עבור מרבית המשטחים וחומרי הגלם
 • אוניות וסיפוני אוניות – תגובה טובה ואידיאלית למליחות מי הים
 • מיגון נגד רסיסים
 • ציפוי לבורות ביוב
 • ציפוי רצפות טנדרים פיק אפ. 
 • מיגון נגד גזים במקלטים לשעת חירום. 
 • ציפוי של צנרת להעברת דלק ומים
 • ציפוי רצפת ארגזי משאיות
 • ציפוי לשיקום מבנים וגשרים
 • ציפוי מנהרות לרכבים
ציפוי ואיטום פוליאוריאה בסיום העבודה, חניון בית השחף יהוד
ציפוי ואיטום פוליאוריאה בסיום העבודה, חניון בית השחף יהוד
איטום פוליאוריאה של גג מרוצף
איטום פוליאוריאה של גג מרוצף
ציפוי ואיטום פוליאוריאה בשלבי העבודה, חניון בית השחף יהוד
ציפוי ואיטום פוליאוריאה בשלבי העבודה, חניון בית השחף יהוד
ציפוי ואיטום בפוליאוריאה - בריכה אקולוגית
ציפוי ואיטום בפוליאוריאה - בריכה אקולוגית

עם סיום פרויקט המיגון שביצענו במוקד הארצי של מד"א בקרית אונו, אני רוצה להודות לך על ביצוע עבודות האיטום בפוליאוריאה. העבודה נעשתה ללא דופי תוך עמידה בלוחות הזמנים ולשביעות רצונם של כל המעורבים בפרויקט. ישר כח!

אורטק - מערכות מיגון בע"מ

חברת רותם בידוד ביצעה עבורנו איטום בריכות מזרקה בעזריאלי שרונה תל אביב באמצעות פוליאוריאה חמה ואיטום משטח תקרה באותו אתר באמצעות יריעות ביטומניות. העבודות בוצעו במקצועיות רבה וביעילות לשביעות רצוננו המלאה. אנו ממליצים על זכי רותם מכל הלב!

אברהם ברדריאן בע"מ

מהו תהליך העבודה של איטום באמצעות פוליאוריאה?

תהליך העבודה של איטום באמצעות פוליאוראה הינו לפי הסדר הבא:

אייקון 01

ניקוי יסודי של פני השטח משאריות בטון.

אייקון 02

הכנה לאיטום פוליאוריאה על ידי חספוס פני השטח באמצעות ניקוי חול או באמצעים מכניים עם דיסק יהלום.

אייקון 03

התקנת רולקות במפגש חיבורי רצפה וקירות ובמפגש קירות אנכי.

אייקון 04

התקנת מערכת פריימר אפוקסי המשמשת כתשתית הדבקה לקבלת הפוליאוריאה.

אייקון 05

התזת פוליאוריאה בעובי 2 מ״מ לצורך קבלת שכבת איטום מושלמת.

איטום בריכת מפל נוי בפוליאוריאה חמה במוזיאון השואה, יד מרדכי
איטום בריכת מפל נוי בפוליאוריאה חמה במוזיאון השואה, יד מרדכי

קיימים שלבים שונים נוספים שמשתנים לפי מפרטי יועץ האיטום במידה וקיים כזה. 
לאור כל האמור לעיל ניתן לראות בוודאות מוחלטת כי תהליך העבודה של איטום באמצעות פוליאוריאה הינו פשוט ביותר, מהיר ויעיל.

דבר איתנו עכשיו ונסביר מה רצוי לעשות בנקודה בה אתה נמצא

סגירת תפריט
Call Now Button